Valid Mikseri ja Ossinovski, saad Karilaiu ja Toomi, Kõlvarti ja Kallo jne

Yoko Alender

Suure entusiasmiga pakkusin end aasta eest vedama Tallinna Reformierakonna TulevikuTallinna visiooni koostamist ja olin õnnelik ja uhke, kui mulle see ülesanne usaldati. Valimisprogramm – demokraatliku protsessi – valimiste olulisim dokument, visioon ja lubadused, mille alusel inimesed otsustavad, keda toetavad, ideed ja tegevused, millest sünnib koalitsioonileping ja tulevase linnavalitsuse tööplaan.

See oli äge töö – minu senise poliitikukarjääri üks ägedamaid – kuulasime spetsialiste, erakonnaliikmeid, teadlasi, visioneerisime noorte, vanade ja keskmistega. Harisime end ja muutsime mõttemalle. Sündis hea #TulevikuTallinna plaan, pika perspektiiviga, inimkeskne ja võrdseid võimalusi loov linnavisioon. Vägev! Tundsin, et just selle jaoks oli mul arhitekti- ja linnaplaneerija, suure pere emana vaja poliitikasse tulla. Ja muutus on mitte ainult vajalik vaid ka võimalik. Ka meediaruumis said linnateemad üha enam ja asjalikumat tähelepanu.

Viimase paari nädala jooksul – valimiskampaania finishis – muutus valdavaks poliittehnoloogia. Iseenesest imposantne, kui inimesed võimule saamise nimel oskavad kaaslinlaste tunnetel mängida, tuua välja suurimad hirmud ja võimsaimad õiglustunde riivajad, loojad. Aga kuhu kaovad ühtäkki ideed parema Tallinna jaoks? SDE reklaamib lastetoetuse tõusu ja üürimaju. Kristen ei välista üheselt tulevases Tallinna koalitsioonis EKRE osalust, nii – sotsist saatejuht tulistab: Yoko valija – Kalamaja homo, valib Yoko saab Martin Helme. Misasja? Milleks selline lahmiv sildistamine? Selline äärmuste üleskütmine. SDE esimees levitab väidet Facebookis raha eest. Milleks? Riigikogus demokraatia arutelud ja võistlus, kes on kõige õigemad sallivuse saadikud.

Reformierakonna valimist välistab nii mõnigi jällegi sotsiaalmeedias põhjusel, et viitasime ERRi uuringule, mis väitis, et Tallinna muukeelne elanikkond toetab Keskerakonda. Keegi ei küsi, miks sellisena uuringut ikka veel peale 26 aastat tänast Eesti Vabariiki tehakse? Milline on olnud poliitika, mis selleni on viinud, milliseid muutusi on vaja, et seda muuta, et valimiseelistust ei oleks vaja küsida emakeele baasil? Miks meil ei ole ühtset Eesti lasteaeda ja kooli, mida eksperdid peamise lõimumismeetmena soovitavad? See võrdseid võimalusi loov muutus on üks #TulevikuTallinna visiooni põhiideesid.

Mõned asjalikud, hea linnaelu apologeedid manifesteerivad samal ajal sotsiaalmeedias, et valivad Tallinna kohaliku volikogu valimistel SDE, sest nende jaoks on oluline, et ei hoita kogukondi lahus, ja isikuvabadused, olulisem kui tugev majanduspoliitika. Misasja? Loen ja imestan. Kuhu jäid probleemid pealinnas, võimalus linna arendamiseks. Kurvastan. Korraks.

Riigi tasandil tundub mulle, et kogu see SDE vs EKRE teineteise kui äärmuste vastandav tagakütmine tagab EKREle kõige kindlamalt järgmistel Riigikogu valimistel, kus nt isikuvabaduste küsimus tegelikult oluline edu. See tee on Euroopas ja USAs juba läbi käidud, tulemused näha. Järgmisel päeval kuulutab seesama SDE, et teevad lisaks riigile koalitsiooni Tallinnas Keskerakonnaga, kelle saadik kinnitab samas, et nende arvates tuleks kooseluseadus tühistada. Valid Mikseri ja Ossinovski, saad Karilaiu ja Toomi, Kõlvarti ja Kallo jne.

Kas ma tahan olla selles mängus osaline? Tahan keskenduda positiivsele, ideedele, mis valija toel tegudeks saades päriselt meie elu Tallinnas paremaks teeks. Selleks lõime #TulevikuTallinna visiooni. Ja ma rõõmustan, sest minu peamine eesmärk, tuua linnateemad, probleemid ja lahendused pildile – see lahing on sisuliselt võidetud. Kui ma neli aastat tagasi KOV kampaanias rääkisin kvaliteetsest, inimväärsest elukeskkonnast vaadati mind vahel kui ufot.

Täna on paljud linnaruumi inimsõbralikumaks muutvad ideed mitme erakonna platvormides. Loodan, et nende baasil sünnib siiski ka uue linnavalitsuse tegevusplaan. Linnakultuur areneb. Ja ehk vähemasti peale valimisi muutub ka teadlik linlane uuesti linnaruumi ja linnajuhtide tegevuse suhtes nõudlikuks, hakkab emotsioonide ja loosungite taga nägema linnaruumi tegelikku olukorda. Nägema linna puudujääke ja võimalusi.

Kirjutan teile täna, sest usun, et teie hulgas on neid, kes ka täna, kui on veel aega otsustamiseks, vaatamata kampaaniatele ja oskuslikele tehnoloogidele, Facebooki ja meedia emotsioone kütvate klikimasinate kiuste mõtlevad sisule enam kui näivusele. Loodan, et sotsiaaldemokraatide toetajad valivad SDE, sest neile meeldib nende visioon Tallinnale. Selles on palju ka sellist, mida mina näeks, et me võiks koos ellu viia. Loodan, et teie head sõbrad, inimesed, kes te kaalute, kas anda just mulle oma hääl ja usaldus, teete seda seepärast, et te usute, et meil on parim #TulevikuTallinna visioon ja mina olen kompetentne seda ellu viima.

Ikka teie, hea linna saadik,

Yoko

PS. Tulge teisipäeva õhtul kl 18 Kanuti Gildi keldrisaali, Müürivahe 5, avatakse Taani linnaguru Jan Gehli tööde näitus, vanameister ise ka kohal. Rõõm on ka teavitada, et just ilmus teine trükk ja on võimalik kohapeal 15€ eest soetada Jan Gehli “urbanisti piibel” Linnad inimestele eestikeelsena.

 

#TulevikuTallinn https://www.reform.ee/kov-valimised-2017/piirkond/tallinn/tulevikutallinn

Liitu uudiskirjaga:

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.