Raamatud

Yoko Alender

Yoko Oma ehk oma mikroettevõtte kaudu olen kirjastanud 4 raamatut. Kolm neist ingliskeelsed, teiste autorite temaatilised teosed, mis minu meelest on nii olulised, et peaksid meil olema eestikeelsena kättesaadavad. ALENDER on minu pühendus oma isale, testament tema loomingule elatud elule.

Saad kõiki nelja raamatut tellida, kui kirjutad mulle emailile yokoalender@me.com, saadan arve ja tasumise järel raamatu Sulle sobivasse pakiautomaati.

NOMAADIDE SAJAND – Gaia Vince

Pehmekaaneline, 272 lk, ilmub detsembris 2022

Hind koos transpordiga 25€

E-raamat: https://edrkpood.live.edrk.ee/book/9789916986608/nomaadide-sajand

Loe lähemalt: https://yokoalender.ee/nomaadi-sajand-kuidas-kliimamurrangus-ellu-jaada/

Briti autori teaduskirjaniku Gaia Vince’i raamat “NOMAADIDE SAJAND – Kuidas kliimamuutuse murrangutes ellu jääda” lahkab meie sajandi suurimat väljakutset – kuidas kliimamuutustes ellu jääda.

Teema aktuaalsust ja raamatu tõsiseltvõetavust näitab, et raamat valiti Financial Timesi poolt aasta Äriraamatute top 15 hulka.

Millised on kliimaga toimuvad muutused, millised on lahendused, millised võimalused kohanemiseks? Millised on stsenaariumid maailma eri paigus? Millised võiksid olla tuleviku Uus-Põhja tihedad linnad – pelgupaigad nomaadidele kliimamuutusest elukõlbmatuks muutunud aladelt.Iga kraad maakera keskmise temperatuuri tõusu toob kaasa miljardi inimese vajaduse kolida ära aladelt, kus inimkond on elanud tuhandeid aastaid. Ehkki peame tegema kõik võimaliku, et vähendada kliimamuutuste mõju peame tunnistama, et suur osa planeedist Maa muutub elamiskõlbmatuks. Bangladeshist Sudaanini, Ameerika lääneosa, linnad Cardiffist New Orleansi ja Shanghaini, neljakordne põuarisk, kuumus, metsatulekahjud ja üleujutused muudavad järgmiste kümnendite jooksul oluliselt Maa inimgeograafiat.

Gaia Vince kirjeldab liigutavas üleskutses, kuidas võiksime planeerida ja hakkama saada vältimatu kliimarändega samal ajal kui taastame planeedi täielikult elatava seisundi. Raamatu oluline sõnum on, et ränne ei ole probleem vaid lahendus. Rikkalik valik silmi-avavaid andmeid ja uut teadmist aitab autoril näitlikustada rände eeliseid mitte ainult rändajatele enestele, vaid ka maadele, kuhu liigutakse, millest paljud vaevlevad tööjõupuuduses ja demograafilises kriisis. Autor kirjeldab, et inimkonnal tuleb rännata põhja poole, Euroopa, Aasia ja Kanada elatavasse osasse ja roheliseks muutuvasse Arktikasse.

Kliimakatastroof on lõpuks ometi pälvimas tähelepanu, mida see väärib, kliimarände vältimatus aga on seni suures osas tähelepanuta. Esmakordselt lahkab see raamat seda olulisimat inimkonna ees seisvat väljakutset.

Elame Eestis paljuski, kui vana-jumala seljataga, meie rabad aitavad puhverdada liigset niiskust ja keskmise temperatuuri paarikraadine tõus ei tapa meid veel ka kesksuvel, ehkki ühiskonna nõrgeimatele on need meilgi juba tõsiseks väljakutseks. Vajame Eestis rohkem teadmisi kliimakriisiga seonduvast. Gaia Vince’i raamat on silmiavav nii kliimamuutuste mõju, ulatuse kui ka võimalike lahenduste kirjelduses ja on lisaks kirjutatud nii, et sobib lugemiseks kõigile, ka neile, kel veel pole põhjalike eelteadmisi, aga ka neile, kes soovivad tõsist analüüsi ja teaduslike põhjendusi ja allikaid. See raamat väärib jõudmist eesti lugejateni meie emakeeles.

Autorist

Gaia Vince on University College Londoni vanemteadur ja teaduskirjanik, keda huvitab inimeste ja keskkonna vastasmõju. Gaia Vince on olnud juhtivates ametites toimetades ajakirju Nature ja New Scientist, kirjutanud ajalehtedele The Guardian, The Times ja Scientific American. Teadustöö on viinud teda laia maailma külastama üle 60 riiki ja elama kolme riiki, hetkel elab ja töötab ta Londonis. 2015 võitis Gaia Vince esimese naisena oma debüüdi Adventures in the Anthropocene eest Royal Society Aasta teadusraamatu auhinna.

 

Raamat on valitud ajalehe The Financial Times Business Book of the Year nominentide hulka.

272 lk, Eestikeelne tõlge: Wiedemanni tõlkebüroo.

Tänan toetajaid, asutusi ja ettevõtteid, kes on raamatu ilmumisele kaasa aidanud: Hooandjad, Tallinna Tehnikaülikool, Tartu Ülikool, Alexela, Miltton, Eesti Arhitektide Liit, Rohetiiger jt.

PEHME LINN – David Sim

Pehmekaaneline, 248lk, ilmus detsembris 2021

Hind koos transpordiga 25€

E-raamat: https://rahvaraamat.ee/p/e-raamat-pehme-linn/1799662/et?isbn=9789916415818

Loe lähemalt: https://yokoalender.ee/eesti-keeles-ilmub-raamat-pehme-linn/

David Simi raamat “Pehme linn” käsitleb kaasaja suurimaid väljakutseid: kuidas tagada ja parandada kvaliteetse elukeskkonna kaudu inimeste elukvaliteeti kesk tihenevat linna, kliimamuutust ja digitaliseerunud ühiskonnakorraldust. See räägib lihtsusest ja mugavusest, tihedusest, millel on inimlik mõõtkava.

Pehme linn kohaneb meie pidevalt muutuvate vajadustega, toidab meie suhteid ja mahutab meie argiseid asjaajamisi ja naudinguid. Raamat on omamoodi laiendus 2015 eesti keeles ilmunud Jan Gehli raamatule “Linnad inimestele”, kes on kirjutanud ka Simi raamatu eessõna.

Raamatus tutvustatakse Skandinaavia inimkeskset ja inimmõõtmelist linnaplaneerimist, mille eesmärk on toetada kohalikku, toimivat ja jätkusuutlikku elukeskkonda. Paralleelselt käsitletakse ühiskondlike, ruumilisi ja keskkonnaküsimusi, samuti on teooria ja ideaalid kõrvuti reaalsete näidete ja lahendustega olemasolevatest keskkondadest üle maailma. Raamat ei eelda eelteadmisi, kuna on kirjutatud arusaadavas ja kohati isegi poeetilises keeles. Teisalt on see tõhus tööriist erialainimestele, kes puutuvad kokku ehitatud keskkonna kujundamisega erinevatel tasanditel.

Nii nagu “Linnad inimestele”, on ka see raamat hea kaaslane arhitektidele, planeerijatele, otsustajatele, arendajatele, aga eelkõige kõigile meile, kes me elame ja teeme oma igapäevaseid käike ja valikuid kohalikus linnalises keskkonnas. Ta võiks olla oluline mõjutegur, et ka meie kohalik elukeskkond toetaks inimkesksema ruumi kujunemist ja seeläbi linnade elukvaliteedi tõusu.

Eriti ajakohane on raamat kliimamuutuse süvenevas olukorras, pakkudes kaasaegseid lahendusi kuidas muuta linnakeskkonda kliimamuutusele vastupanuvõimelisemaks ja samal ajal kogukonda teenivaks. Ka meie kliimas saab argielu linnas pakkuda naudinguid, tervist ja rõõmsaid hetki. Elagu pehmed linnad ja jätkusuutlik hedonism!

David Sim on UK päritolu arhitekt, kes on aastaid töötanud Rootsis Ralph Erskine käe all ning liikunud sealt edasi Gehl Arhitektide kontorisse Taanis, kus ta viimased aastad ka partnerina töötab. Seal büroos on sündinud ka raamat “Pehme linn”.

ALENDER

Kõvakaaneline, suur raamat, 536 lk, kaal 3,5kg. Ilmus detsembris 2020

Hind koos transpordiga 25€

Loe lähemalt: https://yokoalender.ee/raamat-a-l-e-n-d-e-r-on-suurelt-elatud-elu-suur-testament/

“Roki üks põhilisi väärtusi ongi, et ta väljendab end enda kaudu.” UA eesti Raadios, 1986, Unikaalne kingitus kõigile muusika- ja raamatusõpradele!

Hiljuti hääletasid eesti inimesed Urmas Alenderi oma läbi aegade lemmikuimaks meeslauljaks. Tema hääle kõla tunneme hästi. Ent kuidas on tegelikult tema loominguga ja kes ta üldse inimesena oli?

UA kirjutas 504 luuletust ja 303 laulu. Seda alates 15. eluaastast, vahel mitu tükki päevas, sest tal oli kiire. Eluaastaid sai lõpuks 40, täpselt nagu tema eeskujul John Lennonil.

UA loominguks on enam kui laulud ja luuletused. On ka RUJA lugu, kohati tunnitäpsusega ülestähendatud Ruja story 1971-88, algusest lõpuni. Samuti UA fotoalbumid ja isiklikud kalendermärkmikud. Luuletused kaustades koondatud temaatiliste kavade kaupa, juures UA omakäelised illustratsioonid. Ühelt Eestimaa suvila pööningult ilmuvad välja UA diapositiivid, jällegi – pedantselt sorteeritud, kuupäevade ja asjaosaliste nimedega arhiveeritud. Kõik selleks, et see raamat saaks sündida, on ette valmistatud. Ammu. Elu kui looming. Mina olen neid asju ju näinud ammu, olen nendega koos kasvanud. Ometi tekkis alles siis, kui sain isast vanemaks see vajalik distants, mis lasi mul näha tervikut – elu kui looming.

Nüüd saab sõna Urmas Alender. Urmas Alender oli Eesti esimene ja eredaima leegiga põlenud rokkstaar. Tema elus ei olnud peaaegu miski kunagi pooltoonides. Ta oli äge mees. Oli sageli elupõletaja, kelle välise värvikuse taga valutas samas haavatud hing. Ta oli nii superman kui traagiline kangelane, kes sündis valesse aega. Teame peast paljusid ta laule, teame fakte ta elust, aga kas ka teda ennast kogu välise butafooria taga? Urmas Alender palub võimalust oma lugu lõpuks ise täielikult ära rääkida. Brutaalses aususes on lugeja ees ta päevaraamatud, kus iga elatud päev kellaajalise täpsusega kirjas. Kõik ta laulutekstid ja luuletused. Ning ta elutöö, ansambli Ruja päevik – legendiks saanud grupi esimesest päevast kuni tuhmi lõppvaatuseni Pamiiri eelmäestikus veoauto kastil. Lisaks kümned ja kümned seni koduarhiivides olnud fotod, mida keegi peale lähedaste ei ole seni näinud.

„Sõna saab Urmas Alender“ on suurelt elatud elu suur testament. Oma mastaapsuses väärikas monument Eesti rokkstaarile number 1.“Neeme Raud, raamatu “Sõna saab Urmas Alender” koostaja

Raamatu pani kokku Yoko Alender Urmase koostatud laulikute, luulekaustade, Ruja päeviku ehk nn „Ruja story 1971–1988“ ja Ruja fotoalbumi põhjal. Lisaks on kasutatud arhiivimaterjale Eesti Ajaloomuuseumi, Teatri- ja muusikamuuseumi, Eesti Rahvusraamatukogu, Eesti Raadio ning ERR-i arhiividest ja erakogudest. Neeme Raud aitas raamatu jaoks koguda sõprade, kaasaegsete ja austajate meenutusi.

LINNAD INIMESTELE – Jan Gehl

268 lk. Esimene trükk ilmus 2015, teine, pehmekaaneline 2017

Hind koos transpordiga 25€

E-raamat: https://www.apollo.ee/e-raamat-linnad-inimestele.html

Loe lähemalt: https://yokoalender.ee/intervjuu-raamatu-linnad-inimestele-autori-jan-gehliga-ajakirjas-idee/linadinimestele/

Jan Gehli raamat “Linnad inimestele” on linnaplaneerijate ja linnakultuuri huviliste “piibel”, mis seletab väga lihtsas ja arusaadavas keeles lahti Gehli teooria põhitõed sellest, kuidas linnad ja inimesed koos toimivad. Kuidas inimene kujundab linnaruumi ja kuidas linn seejärel kujundab inimesi.

Lisaks on raamatus ohtralt head illustratiivset materjali, uuringute kirjeldusi ja “tööriistu”, mis võimaldavad muuta linna inimsõbralikumaks.

Kuidas teha nii, et urbaniseerunud elukeskkondades oleks päriselt mõnusam elada? Kuidas näha linnaplaneerimist inimese silmade kõrguselt? Kuidas tagada linnades ööpäeva- ja aastaringselt paremad jalgsi ja rattaga liikumise võimalused?

Kuidas kujundada inimnäolisi linnasid? Linnu ei kujunda pelgalt linnaplaneerijatele ja arhitektid. Oma igapäevase olulise panuse annavad ka ettevõtjad ja investorid, ametnikud – eelkõige aga meist igaüks oma iga ruumis tehtud valikuga, kus me elame, kus sööme, kuidas liikleme, kuhu kooli paneme lapsed jne. Seetõttu on oluline, et oleksime oma valikutes teadlikud, nii saame teha targemaid otsuseid ja kujundada just sellist linna, milles ise elada soovime.

Jan Gehl on arhitekt ja endine Taani Kuningliku Kunstiakadeemia professor. Ta on linnaelu kvaliteedi konsultatsioonifirma Gehl Architects asutaja ja raamatute Life between Buildings, New City Spaces, Public Spaces – Public Life ning New City Life autor.

Tema linnaarendusprojektid hõlmavad selliseid linnu nagu Kopenhaagen, Stockholm, Rotterdam, London, Amman, Muscat, Melbourne, Sydney, San Francisco, Seattle ja New York. Ta on ka RIBA, AIA, RAIC ja PIA auliige.