Aruanne 1.novembril

Yoko Alender

Yoko Alender: Tartu-visiidil 100km uut jalgrattateed testimas.

Yoko kui rahvasaadiku blogi/vlogi, ehk riigikogu liige kirjutab ja jagab videoformaadis valijatele mõtteid sellest, mis toimub Toompea saalides, Tallinnas, Eestimaa eri paigus ja tema mõtetes ning annab aru, kas ikka jagub aega ja tahtmist jõuda vahepeal ka Sisemise Rahu Väljakule.

Olete palutud edasistel korralistel ja erakorralistel sündmustel osalemiseks liituma uudiskirjaga:

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Eelmise aruande juures jäime Kersti Kaljulaidi ametisse nimetamese juurde. Uus president töötab, käib Eestit esindamas ja sõnastab suundi. See oli üks hea kõne ja õige suunaviit. Meiegi teeme riigikogus edasi oma igapäevatööd. Järgmise aasta eelarve läbis esimese lugemise, Pariisi kliimakokkulepe ratifitseeriti jne. Viimane kuu on olnud täis teemasid ja kohtumisi, peamisteks märsõnadeks joonistusid minu jaoks välja elukeskkond ja disain. Tegin teile eelneva kuu olulisematest kohtumistest, sündmustest pilte, jooksvalt teavitan teid oma tegemistest ikka sotsiaalmeedia vahendusel.

Keskkonnakomisjoni kutsusime Tallinna linna, keskkonnaministeeriumi ja majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi lahkama Reidi tee projekti kitsaskohti. Keskkonnamõjud on sel mahukal ettevõtmisel kindlasti ja selgub, et vaatamata aastaid kestnud protsessile ei ole keskkonamõjusid täna pakutud lahendusele hinnatud ja seetõttu ei saa ka riigi keskkonnaamet projekti kooskõlastada. Olen viimasel ajal mööda Tallinna mereäärt rattaga sõitnud ja uusi teid avastanud ka just seal tulevase Reidi tee asukohas.

Arvan, et Reidi teed on vaja, et see piirkond saaks sisse uue hoo. Vaja oleks aga tee asemel tänavat, mis võimaldab luua elavat linnaruumi, tähendab madalaid sõidukiirusi, ruumi jalakäijatele. Selle eelduseks on tänavaruumi planeerimine koos ümbritseva hoonestuse, funktsioonidega.

Arhitektide liidu juurde moodustati nüüd kolm arhitektide meeskonda, kes hakkavad linnale koostama mereääre visiooni. Parem hilja kui mittekunagi. Positiivne areng. Tänane Reidi tee lahendus suunab sadamast tulevaid rakseveokeid Lasnamäele. Ühistranspordiga ei tegeleta. Suureneb Russalka ristmiku läbilaskevõime, seda linnast väljuval suunal. Ehkki lahendab raskeveokite pääsu linnast välja, suurendab tänane lahendus ilmselt Tallinna autostumist ja ummikuid. Seda teeb muide iga juurde projekteeritud kilomeeter autoteed. Arendama on vaja hakata tõsiselt ühistranspordi, jalgratta- ja jalakäiguruumi, rääkimata asustuse planeerimisest koos ühendustega. Selline paradigmaatiline muutus on vältimatu, kui soovime Tallinna linna elukeskkonna kvaliteeti hoida ja arendada. Tartu tundub vähemalt Tallinnast tulijale olevat linnaruumi arengus kaugemale jõudnud, väiksem linn ka muidugi. Lisaks uuele ebamaisele rahvamuuseumile kohtab seal igati tervitatavaid uuendusi ka jalgratateedevõrgu, jalakäiguruumi ja linnadisaini osas.

Disain on infost küllastunud maailmas muutumas üha olulisemaks tööriistaks. Disaini sõna ehmatab paljusid, eksklikult arvatakse, et tegemist on vaid “asjadele” kohalduva, nö tarbekunstiga, värvi ja vormiga. Disain tähistab tänapäevalt tegelikult loovat probleemilahendamist, info ja protsesside selgust, eesmärgipärasust, inimsõbralikkust, kasutajakesksust jne. Ehk siis, seda, et asjad päriselt toimivad. Eesti ettevõtted ja avalik sektor seisavadki täna kohas, kus tootlikuses ja konkurentsivõimes pole võimalik ilma disainmõtlemise, disainijuhtimise ja oskusliku disainita teha arenguhüpet. Osalesin peaministri visiidil Taani, kus meile tutvustati Taani kui tõelise disainimaa parimaid praktikaid. Ka meie peaministri kõne viitas Eesti disaini revolutsiooni vajadusele nii riigireformis, startupides kui tööstuses. Eile kirjutas üks meie tippdisainiereid Joel Volkov disainivaldkonna muutumise valudest. Nii nagu 10aastat tagasi tuli ITtiiger peab nüüd tulema mingi väga nutikas, oskuslik disainiloom, või ehk hoopis disainibuldooser, sest disain võib tõesti olla just nii tõhus tööriist. Peaksime jõudma sinna, kus me enam disainist ei mõtle, ega räägi, vaid disain on loomuslikuks osaks iga ettevõtmise algusest lõpuni. Kui ameerikas suurenes disaini rakendamisel ettevõtte efektiivsus 200%, siis Taanis ainult 20%, sest enamus Taani ettevõtted rakendavad juba disaini.

2017. oktoobris toimuvad järgmised kohalikud valimised. See on meie võimalus Tallinnas paradigmat muuta. Hetkel koostame Refromierakonna valimisplatvormi, kutsun ka teid kevadel selleks ajaks kogutud ideede üle arutama. Kui Sul on mõtteid, mida kindlasti sooviksid näha Tallinnas ellu viidud, kirjutage mulle! Tallinn vajab meid kõiki.

Seniks!