Soovid teada rohkem joogast või minu tundidest?
Minu jooga-aasta kummardused ja tänud #2018
Aasta alguses läbisin teistkordselt Pille Eikner käe all Yin jooga õpetajakoolituse. See sisaldas yin jooga pooside ja kavade koostamise põhimõtete kõrval nii joogafilosoofiat kui hulgaliselt teadmisi anatoomiast.
Minu jaoks oli õige otsus teha kursus läbi kaks korda, öeldakse, et kordamine on tarkuse ema. Peale seda sain vastuse oma eelmise aasta küsimusele, kas minust võiks saada õpetaja ja alustasin #yokoyintundidega Black Dog jooga stuudios (ja salamisi kolleegidele Riigikogus). Mäletan seni oma esimest tundi, kui saal oli joogatajaid täis, tund lõppes, hing värises sees uuest kogemusest ja liigutusest ja siis armas Mari tõi mulle väikese lille esimese tunni puhul. See oli ilus. Aitäh Sulle, Mari!
Koolitused
2020 Klassikalise jooga õpetajakoolitus
Juhendaja Külle Kordemets
2019 – 2021 Joogaterapeudi koolitus Joogateraapia ja inimene, Joogakool
Juhendajad Kei Kvarnström, Andres Adamson, Külle Kordemets
2018 – 2019 Joogaõpetaja koolitus 200h (RYS 200 Yoga Alliance)
Vinyasa, Hatha, Flow, Yin, Yin-Yang, Ashtanga, Anatoomia etc
Juhendajad Pille Eikner, Leta Ann LaVigne
2018
Yin jooga õpetajakoolitus, Tase 2, 50h (RYS 300 Yoga Alliance)
Meridiaanid ja meel, Storytelling kui allegooria ja tervenduskunst
Juhendaja Pille Eikner
2018
Depth. Mindfulness of Mind
Joogafilosoofia
Juhendajad Pille Eikner ja Galit Levin
2018
Kummardus klassikale
Hatha jooga intensiivkursus
Juhendaja Pille Eikner
2018
Yin jooga õpetajakoolitus, Tase 1, 50h (RYS 300 Yoga Alliance)
Puusad, põlved, yin sequencing, yin jooga õpetamise metoodika
Juhendaja Pille Eikner
2017
Mindfulness Weekend Course
Centre for Mindfulness, Finland
Juhendaja: Leena Pennanen
2017
Yin jooga õpetajakoolitus, Tase 1, 50h
Puusad, põlved, selg ja ülakeha.
Juhendaja Pille Eikner
2017
Mindfulness praktikate alused
Juhendaja Pille Eikner
Joogast
Jooga ja aeg abikaasaga aitavad tasakaalu hoida
Tervispluss August 2018 | Tekst: Kristina Traks | Fotod: Kristjan Järv
Poliitik, arhitekt, joogaõpetaja ja nelja lapse ema Yoko Alender (39) peab enda eest hoolitsemist tähtsaks, sest muidu ei jaksa pere ja töö virvarriga toime tulla. Iga päev võtab ta aega endale ja hoolitseb ka suhte eest. Loe lugu
Black Dog jooga
Black Dog jooga, Facebook/blackdog.ee, 21. märts 2018
Black Dog jooga pere on rõõmust elevil, sest 27. märtsist vahetab üks meie usinam õpilane oma koha harjutajate seast õpetaja rolli vastu.
Yoko Alender, arhitekt, Riigikogu liige, nelja lapse ema, melomaan ja restoraniomanik on elav näide sellest, et eneseareng ei pea paljude rollide tõttu katki jääma.
Yoko ootab teisipäeviti kell 12-13.15 oma tundi yin jooga huvilis (www.blackdog.ee/tunniplaan/) ning lisab, et kindluse õpetamiseks annab talle põhjalik Yin jooga õpetajate koolituse läbimine.
Yoko räägib, et temalt küsitakse sageli, kas ta ikka veel usub, et saab Riigikogu liikmena maailma muuta, Eestit paremaks teha. Vastus on alati jah, sest alustada tuleb selle asjaga iseendast.
Yoko jaoks pole jooga sugugi uus teema – ta sattus joogasse juba keskkoolipäevil Stockholmis ning on läbi aastakümnete hoidnud joogaga iseenda vaimset ja füüsilist vormi.
Ajas on muutunud vaid joogastiilide eelistus – ashtanga jooga on vahetunud rahulikumate praktikate vastu ning naist köidavad enam enesearengu ja -juhtimise teemad. Viimase tõuke joogaõpetajaks õppida sai Yoko Black Dog joogas, kus praktiseerib õpilasena tänaseni – naine tunneb, et on oma elus joogalt niipalju saanud ja soovib õpetades seda head inimestele edasi anda. Yoko on õppinud Yin joogat Yoga Alliance 50h õppe raames ning plaanib jätkaga 2019 a jaanuarist 200h õpetajate koolitusega Black Dog joogas.
Enesearenguga seotud teemasid püüab Yoko tuua ka Riigikogu liikmena avalikkusesse. Üha sagedamini räägitakse laste ja täiskasvanute stressist ja depressioonist, samal ajal otsivad inimesed viise, kuidas ennast paremini tunda ja õnnelikum olla. Inglismaal on näiteks juba aastaid mindfulnessil põhinevaid praktikaid avalikus ja ärisektoris kasutatud – justnimelt parlamendi initsiatiivi toel.
Yoko eestvedamisel kutsutakse aprillis Riigikokku kolleegid Inglismaalt jagama UK kogemust, kuidas avalikus ja erasektoris mindfulnessi põhimõtteid stressiennetuses ja ravis rakendada. Yoko loodab, et saab varsti öelda, et 100-aastane Eesti on Tähelepanelik Eesti.
Meie oleme Yokoga päri, et iga muutus algab endast ning selleks on vaja lisaks rääkimisele ka midagi teha – jooga on konkreetne ja tõhus viis enda muutumiseks ja parandamiseks!
Riigikogu liige Yoko Alender alustab uues põnevas ametis: vahel unustame elu virvarris sissepoole vaadata ja kuulata
Katharina Toomemets, Terttu Jazepov, Õhtuleht, 23. märts 2018
Riigikogu liige Yoko Alender on vastu võtnud uue väljakutse – joogat harrastanud naine on otsustanud õpilase staatusest astuda joogaõpetaja kohale.
Black Dog joogakool kirjutab oma Facebooki lehel, et tervitavad elevusega uut joogaõpetajat. “27. märtsist vahetab üks meie usinam õpilane oma koha harjutajate seast õpetaja rolli vastu. Yoko Alender, arhitekt, Riigikogu liige, nelja lapse ema, melomaan ja restoraniomanik on elav näide sellest, et eneseareng ei pea paljude rollide tõttu katki jääma,” kirjutab joogakool.
„Mul on tohutult vedanud, et mul on nii toetav pere, kes mõistab, et minu jaoks on pere kõrval olulised ka töö ja jooga. Püüame elada nii, et oleme koos, kuid kõik saavad omi asju teha. Tuleb ka enda suhtes leplikum olla, kõik ei pea olema ideaalne, tolmurullid võivad vahel oodata, kui alternatiiviks on tore matk perega maale või ootamas armas seltskond joogatajaid,” räägib Yoko oma uuest ametist.
Alender sattus esmakordselt joogasse keskkooli ajal Stockholmis. „See oli siis veel üsna alternatiivne asi, aga mind on uued väljakutsed ja eneseareng ikka võlunud. Üks koolivend, kelle kaasa kutsusin, ei suutnud tunnis naeru pidada, aga hiljem sai temast suur joogasõber ja füüsikaõpetajate õpetaja, professor,” lausub naine, kuidas tee joogani leidis.
„Minu elu tõi mind tagasi Eestisse, järgnes kümme aastat tihedat pereloomise-, ülikooli- ja tööaega. Aeg-ajalt ikka sattusin joogasse.” Tõsisemalt hakkas Yoko jooga mõju mõistma raseduste ajal.
„Rasedused ja rasedusaegne jooga õpetas kehatunnetust ja sünnituseks valmistumisel vajaliku kontakti keha ja meelega, teatud mõttes enesejuhtimist. Minu kui seni spordikauge inimese jaoks oli rasedus justkui esimene spordiala, mille kaudu enda keha avastasingi,” räägib ta.
Yoko on väga tänulik kõikidele õpetajatele, kelle käe all õppinud ja kes teda edasi aidanud on. „Minu jaoks on õpetajad alati olulisel kohal olnud, nemad on aidanud ära tunda, kui elus on aeg mõni oluline muutus teha. Kui kohtusin oma joogaõpetaja Pillega, hakkasin nägema joogas ja eluski mingit uut tasandit. Mõistsin, kuidas edasi liikuda. Taipasin, et olen joogalt nii palju saanud, et on ehk aeg seda ka edasi anda.”
„Jooga on maailma seestpoolt nägemise ja kogemise viis. Enamus asju, mida elus ette võtame, on väljapoole suunatud. Vahel unustame elu virvarris ja erinevates rollides, mida täidame, sissepoole vaadata ja kuulata. Jooga pakub selleks hea võimaluse,” ütleb Alender ja rõhutab, et keha ja meelt ehk füüsilist ja vaimset ei saa joogas lahutada, pigem on jooga nende ühendamine.
Yoko Alenderist sai joogaõpetaja
“Olen joogalt nii palju saanud, rahulikuma meele ja hea vormi. Nüüd on käes aeg tagasi anda,” ütleb multitalent Yoko, värskelt diplomeeritud joogaõpetaja, kes jagab iidse kunsti tarkust kõikidele soovijatele.
Artikkel ilmus Naistelehes 11.04.2018 Autor: Mari Kukk Fotod: Daisy Lappard
“Meie elus on nii palju istumist, et inimesed vajavad taastusravi. Hommikul tõuseme üles, istume söögilaua taha, siis autosse, seejärel istume arvuti ette. Õhtul uuesti autosse ja hiljem juba diivanile telerit vaatama,” on arhitekt, poliitik ja ema Yoko Alender (38) märganud, kuidas meie elu aina enam pehme koha peal platseerudes möödub. Kui lisada siia veel nutividinad, kiire elutempo ja saavutustekeskne ühiskond, siis vaevalt saab tänapäeva tüüpilist eluviisi tervislikuks nimetada. Yoko kinnitusel ongi yin-jooga ülesanne lasta inimesel ilma igasuguste ootusteta rahus arendada füüsilist poolt kooskõlas sisemise minaga.
Yoko tunnistab, et pole kunagi teab mis spordifanatt olnud. Joogaga puutus ta esimest korda kokku Stockholmis elades. “See võis olla aastatel 1997-1998, mil ma esimest korda Rootsis joogakeskusesse sisse astusin. Kust ma sellest kuulsin, ausalt öeldes ei mäleta. Keskuses oli meeldiv õhustik ja kuidagi rahulik olemine. Igatahes nautisin joogat kordades rohem kui aeroobikatunde, kus aegajalt käisin,” meenutab ta.
Tõsisemalt hakkas Yoko joogaga tegelema raseduse ajal. “Lapseootus on endasse vaatamise aeg ja et ma olin ka suhteliselt ebasportlik tüüp, tundsin vajadust tegeleda nii füüsiliste pingete leevendamise kui siseilma uurimisega.” Mida rasedus edasi – Yokol on neli last – seda kergemalt kulges nii lapse kandmine kui sünnitus. Ta on kindel, et olulist rolli mängis selles ka jooga.
Jooga teeb emme rõõmsaks ja rõõsaks
Umbes kümme aastat tagasi, siis, kui teine laps oli aastane, sisenes naine joogamaailma juba sügavuti. “Mul on justkui vajadus asjadega, mis huvitavad, lõpuni välja minna, kõik viimseni välja uurida ja selgeks teha. Jooga on hea võimalus olla iseendaga ja iseendas. See on hetk ainult minule selles muidu väljapoole suunatud ja kohustustetihedas elus” selgitab Yoko jooga võlusid. Mis ei tähenda, et vaimse puhastumise kõrval poleks ka praktilist kasu. Jooga tugevdab tervist mitmel moel, naine tunnistab, et oli varem kimpus seljavaludega, samuti kippus ta nii tööl kui kodus üleliia kiiresti ärrituma. “Aga pruugib mul joogasaalist välja astuda ja ma näen, et värvid on jälle värvilisemad,” kiidab Yoko jooga puhastavat mõju.
Varem tegi ta joogat keskeltläbi kaks-kolm korda nädalas, sõltuvalt eluperioodist vahel rohkem, vahel vähem. Et riigikogu liikme töökohustused ei luba tihti joogastuudiosse kohale minna, võtab Yoko kodus toanurgast mati ja teeb enesetunde järgi, nii pool kuni poolteist tundi. Muide, nii iga päev! “Lapsed teavad juba, et emme on palju rahulikum kui saab joogat teha,” naerab Yoko. Kui varem harrastas Yoko enam füüsilist pingutust nõudvat ashtanga-joogat, siis nüüd tasakaalustab ta liikuvamaid stiile rahulikumate praktikatega nagu yin-jooga, mis ei tegele niivõrd lihastega kui sidekudede, liigeste ja luudega. Yokole meeldib ka see, et iga poosi hoitakse yin-joogas pikalt, algaja võib ühes asendis olla kuni viis minutit. Nii saab aeglaselt lõõgastuda, olla rahus ja samal ajal tegeleda näiteks tähelepanu juhtimise harjutamisega. “Oluline on seest-väljapoole õpetus. See, missugune sa poosis välja näed, ei ole oluline.”
Kodutööd ja eksam
Mõttega hakata ise joogaõpetajaks mängis Yoko pikka aega. “Kui elu viis mind kokku Pille Eikneriga, siis tundsin, et siin on minu jaoks sobiv juhendaja. Tema põhjalik käsitlus köitis. Pealegi, mina olen joogalt nii palju saanud, nüüd on käes aeg anda omalt poolt midagi ka tagasi,” selgitab Yoko yin-jooga õpetajaks hakkamise tagamaid. Et tunnistus kätte saada, tuli parasjagu vaeva näha. “Meil oli tihiti koduseid ülesandeid,” kinnitab Yoko, lisades, et näiteks anatoomia alast õpet on yin-joogas hästi palju, Eksam kujutas endast ühe tunnikava koostamist, kokkuvõttes hinnati väljavalitud poose ja harjutusi, kuid ka õpetajakspürgija juttu ja hääletooni, taustamuusikat ning üldist treeningõhustikku.
Nüüd, kus diplom käes kutsub Yoko huvilisi teisipäeva lõunapausidel Kadriorgu stuudiosse Black Dog joogatundi. Tulla võivad kõik, vanus ja sportlik taust rolli ei mängi. “Väga oluline on mõista, et tunnis ei pea ei algaja ega ka juba vana joogahunt midagi saavutama ega keegi olema. Tuleb lihtsalt kohal olla – see on üks osa yin-joogast. Harjutused sidekoele ja liigestele aitavad meil hoida end noore ja liikuvana igas vanuses” kinnitab õpetaja Yoko ja lubab, et pärast harjutusi tunneb kohalkäinu end paari sentimeetri võrra pikemana, sest sirutustel on yin-joogas väga oluline koht. Kindlasti on oodatud kõik agarad tervisesportlased, sest pärast jooksmist, rattasõitu, rühmatreeningut või pallimänge on yin-jooga hea tasakaalustaja. Kindlasti kuluks sisemine rahu ja mõnus venitus ära kolleegidele parlamendiliiketele? Yokol on tõepoolest õnnestunud juba ka paari kolleegi inspireerida joogasse tulema.
Kõigil ei käigi jalg kaela taha
Yoko on esialgu veel algaja õpetaja, kes andnud seni neli tundi. Üheks oma peaülesandeks nimetab ta õpilaste toetamist, sest inimloomusele on omane end saavutustele piitsutada. Kui Yoko ise veel noorem ja sellevõrra agaram joogaharrastaja oli, pingutas ta poosidega vahel üle ja tulemuseks oli kaelaprobleem. Õnneks sai kõik korda, ent seda olulisem on tema jaoks õpetajana teadvustada treenijate ohukohti. “Ma tegin nii nagu ees tehti ja soovist saavutada samasugune poos, tegin omale liiga. Paljud vigastavad end kui tahavad panna jalad kaela taha nagu kuskilt fotolt nähtud. Igaühe keha ei saa kõiki poose võtta,” hoiatab joogaõpetaja Yoko. “Iga inimene on unikaalne, yin-joogas on igast asendist alternatiiv, mida pakkuda.”
Naise sõnul on veel vara öelda, missugune õpetaja temast kujuneb, aga ta tahaks saada selliseks, kes näeb iga inimest ja tema eripära, oskab teda toetada parimal moel ning mõjuda inspireerivalt, et inimesed leiaks ikka ja jälle tee matile ja iseendani.