Rohkem naisi riigikaitsesse!

Yoko Alender

Repliik ilmus  Õhtulehes
26. aprillil

Eestis jõustub järgmisel aastal uus riigikaitseseadus. Sellele järgnevad rakendusaktid, mis määratlevad juba täpsemalt ka tsiviilkaitse – selle, milline on iga inimese roll kriisiajal. Täna puudub võimalus omandada riigikaitsealaseid teadmisi neil, kes ei soovi ennast pikaajaliselt  Kaitseliiduga siduda või pole mingil põhjusel saanud läbida ajateenistust. Seetõttu oleme kutsunud ellu ning koalitsioonileppeski sõnastanud plaani algatada kahenädalased riigikaitsekursused kõigile soovijatele, kes ei ole ajateenistust läbinud ega kuulu Kaitseliitu – ehk neile, kes hetkel ei tea, mida kriisiolukorras tegema peaks.

Ühe riigi arengu eelduseks on, et kodanik annab riigile rohkem kui ise riigilt tagasi saab. Valitsuse roll on omakorda kõrvaldada takistused, et iga kodanik saaks anda oma panuse. Riigikaitsekursuste eesmärgiks on, et iga osalenu teab kriisiolukorras, kuidas, kus ja koos kellega tegutseda. Ehkki riigikaitsekursused annavad selle läbinutele ka esimesed relvakäsitlemise oskused, ei ole tegemist ainult militaarlaagriga. Kursustel valmistatakse meeskondi ette lahendama sõjaolukorras ka lahingupiirkondade väliseid probleeme, näiteks mida teha loodusõnnetuse puhul, kui vett või elektrit ei ole ja side on puudulik. Lisaks saaks kursustel teadmisi esmaabi andmise, liikluse reguleerimise, ajutiste sildade ehitamise, teetõkete rajamise, sidepidamise ja paljude muude oskuste osas, mis kriisiolukorras võivad olulisteks ning väga vajatavateks osutuda. Inimesed võivad ise valida, kas nad soovivad minna korrakaitse-, meditsiini-, logistika-, või näiteks kommunikatsioonirühma.

Lühiajaliste kursuste eesmärk on kindlasti kaasata ka rohkem naisi Eesti riigikaitsesse. Olles ise saanud väga põhjaliku ülevaate Eesti riigikaitse ülesehitusest ja strateegiast, tean, et meie riik on täna paremini kaitstud kui kunagi varem. Olen kaalunud ka Kaitseliitu astumist, aga jäänud siiski toppama, sest tean, et mul on praeguses eluetapis töö- ja pereelu kõrvalt raske leida kümmet nädalavahetust sõduri baaskursuse läbimiseks, rääkimata siis pidevast aktiivsest osalemisest. Küll aga kavatsen osaleda kahenädalastel kursustel, et saada paremini teada, milline on minu roll ja võimalus kriisiolukorras riigikaitsesse panustada.

Liitu uudiskirjaga:

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.