NOMAADIDE SAJAND – Kuidas kliimamurrang üle elada

Yoko Alender

Rõõmus teade: ilmub briti teaduskirjaniku Gaia Vince’i raamat NOMAADIDE SAJAND – Kuidas kliimamurrang üle elada. Millised on kliimaga toimuvad muutused, millised on lahendused, millised võimalused kohanemiseks? Millised on stsenaariumid maailma eri paigus? Millised võiksid olla tuleviku Uus-Põhja tihedad linnad – pelgupaigad nomaadidele kliimamuutusest elukõlbmatuks muutunud aladelt.

Raamatust

Iga kraad maakera keskmise temperatuuri tõusu toob kaasa miljardi inimese vajaduse kolida ära aladelt, kus inimkond on elanud tuhandeid aastaid. Ehkki peame tegema kõik võimaliku, et vähendada kliimamuutuste mõju peame tunnistama, et suur osa planeedist Maa muutub elamiskõlbmatuks. Bangladeshist Sudaanini, Ameerika lääneosa, linnad Cardiffist New Orleansi ja Shanghaini, neljakordne põuarisk, kuumus, metsatulekahjud, ja üleujutused muudavad järgmiste kümnendite jooksul oluliselt Maa inimgeograafiat.

Gaia Vince kirjeldab selles liigutavas üleskutses, kuidas võiksime planeerida ja hakkama saada vältimatu kliimarändega samal ajal kui taastame planeedi täielikult elatava seisundi. Raamatu oluline sõnum on, et ränne ei ole probleem vaid lahendus. Rikkalik valik silmi-avavaid andmeid ja uut teadmist aitab autoril näitlikustada rände eeliseid mitte ainult rändajatele enestele., vaid ka maadele, kuhu liigutakse, millest paljud vaevlevad tööjõupuuduses ja demograafilises kriisis. Autor kirjeldab, et inimkonnal tuleb rännata põhja poole, Euroopa, Aasia ja Kanada elatavasse osasse ja roheliseks muutuvasse Arktikasse.

Kliimakatastroof on lõpuks ometi pälvimas tähelepanu, mida see väärib, kliimarände vältimatus aga on seni suures osas tähelepanuta. Esmakordselt lahkab see raamat seda olulisimat inimkonna ees seisvat väljakutset.

Elame Eestis paljuski, kui vana-jumala seljataga, meie rabad aitavad puhverdada liigset niiskust ja keskmise temperatuuri paarikraadine tõus ei tapa meid veel ka kesksuvel, ehkki ühiskonna nõrgeimatele on need meilgi juba tõsiseks väljakutseks, On väidetud, et vajame Eestis rohkem teadmisi kliimakriisiga seonduvast. Gaia Vince’i raamat on silmiavav nii kliimamuutuste mõju, ulatuse kui ka võimalike lahenduste kirjelduses ja on lisaks kirjutatud nii, et sobib lugemiseks kõigile, ka neile, kel veel pole põhjalike eelteadmisi, aga ka neile, kes soovivad tõsist analüüsi ja teaduslike põhjendusi ja allikaid. See  raamat väärib jõudmist eesti lugejateni meie emakeeles.

Autorist

Gaia Vince on University College Londoni vanemteadur ja teaduskirjanik, keda huvitab inimeste ja keskkonna vastasmõju. Gaia Vince on olnud juhtivates ametites toimetades ajakirju Nature ja New Scientist, kirjutanud ajalehtedele the Guardian, The Times ja Scientific American. Teadustöö on viinud teda laia maailma külastama üle 60 riiki ja elama kolme riiki, hetkel elab ja töötab ta Londonis. 2015 võitis Gaia Vince esimese naisena oma debüüdi Adventures in the Anthropocene eest Royal Society Aasta teadusraamatu auhinna

Raamat on valitud ajalehe The Financial Times Business Book of the Year nominentide hulka: https://www.ft.com/content/f99809a6-5910-4db3-93dd-02cd7795554d

272 lk, Eestikeelne tõlge: Wiedemanni tõlkebüroo

Kirjastaja Yoko Alender tänab hooandjaid, asutusi ja ettevõtteid, kes on raamatu ilmumisele kaasa aidanud:

Hooandjad, Tallinna Tehnikaülikool, Tartu Ülikool, Alexela, Miltton, Eesti Arhitektide Liit, Rohetiiger jt.

Autor Gaia Vince on läbi lumetormide teel Eesti poole, kui hästi läheb esineb ta homme hommikul Taltechis ja pealelõunat Tartu Ülikoolis, kui ilm võidab, toimuvad loengud veebi teel.

 

Infot: https://taltech.ee/sundmused/raamatu-nomaadide-sajand-esitlus

https://ut.ee/et/sisu/tartu-ulikooli-kestliku-arengu-keskuse-avauritus-tartu-ulikooli-missioon-kliimakriisi-arevas