Hoiame Eesti vaba, demokraatliku õigusriigina

Yoko Alender
Viimastel päevadel on Riigikogus toimunud tõsine võitlus. Mõistan, et paljudele teist tundub see kõik jabur, groteskne. See on.
Kahjuks oli EKREIKE valitsuse moodutamisel ju teada, mis tulemas on, isegi peaministri ümar mulin “sidusast ühiskonnast” ei veennud, et tulemas oleks miskit muud. Selmet tegeleda põletava kriisiga, pärisprobleemidega, käib ühe erakonna kampaania – EKRE obstruktsioon, kui soovite, eraelu muutmine riigielu küsimuseks. Demokraatlik riigijuhtimine, pärisprobleemide lahendamine oodaku – EKRE, ISAMAA ja KESKERAKONNA valitsus soovib korraldada referendumit teemal, kas abielu peab Eestis jääma mehe ja naise vaheliseks liiduks.
Ei, Reformierakond ei toeta keset koroonaaega, kriisiajal eesti inimeste kokku kutsumist hääletuseks teemal, mis ei muuda midagi, jätab enamust ühiskonnast ükskõikseks, aga teeb haiget vähemusele, kes on samavõrd meie oma inimesed, oma õiguste ja kohustustega. 
 
Esitasime omalt poolt hulga muudatusettepanekuid. Kõik sellised, mille vastus meie maailmavaatest lähtuvalt võiks olla ei. Oleme EKREIKE valitsuse ajal, nende juttudest ja initsiatiividest, imporditud pseudoprobleemidest lähtuvalt jõudnud olukorda, kus tõepoolest võib utreerides esitadagi küsimusi stiilis – “kas peaksime Eestis keelama maasikate kasvatamist”, “kas peaksime Eestis piirama isikuvabadusi” jne. Küsima rahvalt ja kuulama nende selget vastust “EI”, et isegi siis, kui meil on nii jabur valitsus, nagu meil praegu on, ei juhtu Eestis selliseid asju. Mõned neist küsimustest võivad olla jaburad, häirivad, võivad teha haigetki.
 
Samuti on jabur, häiriv ja teeb ühele vähemusele kindlasti haiget ka referendumil plaanitav küsimus.
Huvitav on ka, et EV ministrid, kui neile peegel näo ette tõstetakse on meie küsimustest (neid ise muide ümber kirjutades) hirmunud, lausa śokeeritud. Kas selleks, et saaks pisut “feimi” ja tähelepanu pärisasjust kõrvale juhtida, ühiskonnas võimalikult palju arusaamatust, negatiivseid emotsioone ja lõhestatust üles kütta? Kas see pole mitte ka kogu selle referendumi algne hukkamõistu vääriv eesmärk?
 
Riigikogu on EKREIKE referendumieelnõu menetlusel demokraatia reegleid eiranud. Rämedalt. See on olnud tõepoolest jabur, tülgastav vaatepilt. Teisalt on Eesti siiski õigusriik ja see annab lootust, et referendumi toimumise otsus vaidlustatakse väära menetluse tõttu ja otsus loetakse õigustühiseks. Olen omapoolse protesti põhiseaduskomisjoni tegevusele Riigikogu juhatusele ka esitanud.
 
Me ei saa sellele, mis Eestis EKREIKE valitsuse juhtimisel toimub vaikides alistuda. Loodan, et mõistate ja nõustute.
 
Peame vastu. Me ei lase muuta Eestit võimuriigiks.
Hoiame Eesti vaba, demokraatliku õigusriigina, kus on kaitstud kõikide inimeste õigused sõltumata soost, rassist, rahvusest, usulisest või parteilisest kuuluvusest või seksuaalsest sättumusest. 
See on meie kohus ja vastutus.