Esimene korraline aruanne riigikogu liikmena

Yoko Alender

Yoko kui rahvasaadiku blogi/vlogi, ehk riigikogu liige kirjutab ja jagab videoformaadis valijatele mõtteid sellest, mis toimub Toompea saalides, Tallinnas, Eestimaa eri paigus ja tema mõtetes ning annab aru, kas ikka jagub aega ja tahtmist jõuda vahepeal ka Sisemise Rahu Väljakule.

Olete palutud edasistel korralistel ja erakorralistel sündmustel osalemiseks liituma uudiskirjaga:

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Esimene korraline aruanne tuleb teieni Noarootsist – ühest mu meelispaikadest Eestis. Saabusin siia, et võtta osa XXXII Kõrgematest Riigikaitse kursustest. Jõudsin kohale paar tundi enne teisi, et saaksin rahulikult mändide alla teie jaoks võtta kokku saadikuga seni toimunu.

Esimene töökuu – esimene istung 30.04, ametivanne. Algus. Väga palju uut. Koolitused. Kolleegid. Kabinet – ilus, aknaga, väärikas, olevat olnud enne Ene Ergma töökoht. Eerik-Niilesel on oma toas Pika Hermanni torn. Sõna otses mõttes. Katukseaknast paistab trikoloor. Sümboolne ja ilus. Oli tema ju ka nende hulgas, kes selle lipu Tartus juba 1988. aasta aprillis Muinsuskaitsepäevdel välja tõid.

08.04 küsib Taavi Rõivas volitusi valitsuse moodustamiseks. Kuulan ta kõnet ja kaks tundi vastuseid saadikute küsimustele. Mõtlen Tallinna Volikogus kogetule – vastaja ja vastuste sisu kvaliteet on siin midagi hoopis muud. Ka kõnes on kõik õiged viitedpikemale persepktiivile, koostööle, Eestit loodetavasti edasi viivale Euroopat juba ajalooliselt tasakaalustavalt liberaalse, sotsiaaldemokraatliku ja konservatiivse maailmavaate sümbioosile.

Kohtumised. Annan teile aru ka lobitööst, see olgu avalik ja aus. Loomulikult kohtun mina inimestega, keda arvan ajavat Eesti jaoks head ja tähtsat asja, milles ehk siis ka ise oma poole pealt kuidagi kaasa saan aidata. Sel nädalal kohtusin Margus Siilikuga, kes on Setu päritolu noormees, kes ajab rohelise tootmise asja. Viimase arnedusena teeb ta kuuseokastest akustilisi plaate ja tema tegevusi saate jälgida ka ETV saates Ajujaht. Kuigi see maandub ehk pigem majanduskomisjoni saadikute pädevusse on see mulle isiklikult südamelähedane teema ja rohelise tootmise uurimise ja tutvustamise jätkame Margusega kindlasti.

Veel kohtusin Jannus Jaska ja Nelli Jungiga Vaikuseminutite teemal. See on nii oluline asi ja koalitsioonileppes väga mitmes kontekstis ka mainitud. Tundetunnid, suhtlustreening, vaikuseminutid – eneseanalüüs, emotsionaalne intelligents, mõistmine – heal lapsel mitu nime. Seotud ka Kiusamisvaba kooli algatusega. Lepime asjaosalistega kokku, et tehakse konkreetne tegevusplaan ja mina asun omalt poolt selle asja eest seisma. Ehk annab sedasi kahelt poolt toimetades ka kiiremini tulemusteni jõuda. palusin juba vastselt ministrilt audientsi, nii et nüüd on vaja korrlaikult ette valmistada.

Läbiv emotsioon on mõnus positiivne ärevus, tunne, et olen õiges kohas.

Tööle asun riigikogu Kultuurikomisjoni. Tegelikult on tegemist kultuuri- ja hariduskomisjoniga, väidetavalt lausa 90% teemadest puudutavad haridust. See oli minu esimene valik ja mul on hea meel, et sain oma tahtmise. Lisaks minule on Kultuurikomisjonis RE fraktsioonist veel Heidy Purga ja Laine Randjärv, kes kogenud poliitikuna loodetavasti ka komisjoni juhtima asub, Keskerakonnast Märt Sults, Aadu Must ja Mailis Reps, SDEst Jevgeni Ossinovski, EVAst Krista Aru, EKREst Jaak Madison ja IRList Kalle Muuli ja Viktoria Ladõnskaja. Päris värvikas kolleegium. Sama värvikad on kultuuri- ja hariduse ministrid Indrek Saar ja Jürgen Ligi.

Parlamendirühmad on saadikute poolt moodustatud, et suhelda välisriigi parlamendi ja spetsialistidega. Mina lähtusin põhimõttest, et liitun rühmadega, kellele soovin avaldada toetust, kes on mulle kultuuriliselt lähedased, kellelt soovin midagi õppida. Liitusin seega Eesti-Mongoolia, Eesti-Norra, Eesti- Rootsi, Eesti-Saksamaa, Eesti-Soome, Eesti-Suurbritannia, Eesti-Taani parlamendirühmaga.

Mind valiti Rootsi ja UK parlamendirühmade aseesimeheks ja Taani parlamendirühma esimeheks.

Ühendused on saadikute loodud, et avaldada mingile teemale toetust, kajastada rohkem antud teemat ühiskonnas, olla avalikuks suhtluskanaliks. Liitusin järgmiste toetusrühmadega: Eesti laiapõhjalise riigikaitse toetusrühm, Haapsalu raudtee toetusrühm, Huvialakoolide toetusrühm, Kodanikuühiskonna toetusrühm, Spordi- ja liikumisharrastuse toetusrühm, Tiibeti toetusrühm

Asusin juhtima Tiibeti toetusrühma, samuti moodustasin ja juhin Kodanikuühiskonna toetusrühma.

Kirjutan neist töörühmadest ja sisulistest põhjendustest, miks ühe või teisega liitusin ja mida neis tegema hakkan järgemööda eraldi. Praegu olen Kõrgematel Riigikaitsekursustel ja olles kuulanud ära avapäeva loengud on mu hinges mõnusalt ülev veendumus, et Eesti riik on täna kaitstud paremini kui kunagi varem. On au olla sellise riigi ja rahva teenistuses. Elagu Eesti!

Yoko Alender
XIII Riigikogu liige
www.yokoalender.ee
yoko.alender@riigikogu.ee
+372 5101387