Eesti keeles ilmus maineka Taani arhitekti raamat “Linnad inimestele”

Yoko Alender

FullSizeRender (2)

Eile 25. veebruaril toimus Taani arhitekti Jan Gehli raamatu “Linnad inimestele” esitlus kinos ARTIS.  Esitlusel oli kohal ka raamatu autor, kes esines lühikese loenguga. Lisaks näidati Jan Gehli teooriatel põhinevat dokumentaalfilmi „Human Scale“ (Andres Dalsgaard, 2012). See on poeetiline ja mõjus film, kus Kopenhaageni, New Yorki, Dhaka, Chongqingi ja teiste linnade näidete põhjal mõtiskleb Jan Gehl linnaruumi mõjust inimestele.

Jan Gehli raamat “Linnad inimestele” on linnaplaneerijate ja linnakultuuri huviliste “piibel”, mis seletab väga lihtsas ja arusaadavas keeles lahti Gehli teooria põhitõed sellest, kuidas linnad ja inimesed koos toimivad. Kuidas inimene kujundab linnaruumi ja kuidas linn seejärel kujundab inimesi. Lisaks on raamatus ohtralt head illustratiivset materjali, uuringute kirjeldusi ja “tööriistu”, mis võimaldavad muuta linna inimsõbralikumaks.

Jan Gehl on arhitekt ja endine Taani Kuningliku Kunstiakadeemia professor. Ta on linnaelu kvaliteedi konsultatsioonifirma Gehl Architects asutaja ja raamatute Life between Buildings, New City Spaces, Public Spaces – Public Life ning New City Life autor. Tema linnaarendusprojektid hõlmavad selliseid linnu nagu Kopenhaagen, Stockholm, Rotterdam, London, Amman, Muscat, Melbourne, Sydney, San Francisco, Seattle ja New York. Ta on ka RIBA, AIA, RAIC ja PIA auliige.

Raamat ilmus koostöös Eesti Kunstiakadeemiaga ja selle ilmumist toetasid Kultuurkapital ning Hooandjad.

FullSizeRender (4)

26. veebruaril kella 10–11 vahel kohtus autor lugejatega ja jagas autogramme Viru keskuse Rahva Raamatus.